Informacja przy ubieganiu o dofinansowanie do wynagrodzeń

Informacja przy ubieganiu o dofinansowanie do wynagrodzeń osób z orzeczeniem wymagana na podstawie Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014

Jeżeli ubiegasz się o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych i jesteś pracodawcą prowadzącym działalność gospodarczą , dla którego takie dofinansowanie będzie stanowić pomoc publiczną oprócz wniosku o dofinansowanie Wn-D oraz informacji INF-O-PP powinieneś również  dołączyć:

  • informacje wymagane na podstawie Rozporządzenia Komisji (UE) NR 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, w zakresie dotyczącym pomocy w formie subsydiowania wynagrodzeń na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych.

Złożenie takiej informacji jest niezbędne do uzyskania dofinansowania i musisz ją składać począwszy od dofinansowania należnego za miesiąc styczeń 2015 r. Wzór takiej informacji dostępny jest na stronach internetowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON. Składa się ona z 5 pytań dotyczących Twojej sytuacji ekonomicznej.

Jeśli jesteś mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwem działającym poniżej 3 lat odpowiadasz tylko na pytanie 3 i 4 informacji (dotyczącym podleganiu zbiorowemu postępowaniu w związku z niewypłacalnością oraz spłaty pożyczki na ratowanie lub otrzymaniu pomocy na restrukturyzację).

Jeśli jesteś mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwem działającym powyżej 3 lat i nie jesteś jednocześnie spółką kapitałową (spółką akcyjną, spółką z o.o.) lub spółką komandytowo – akcyjną odpowiadasz również tylko na pytanie 3 i 4 informacji.

Jeśli jesteś mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwem działającym powyżej 3 lat i  jesteś jednocześnie spółką kapitałową (spółką akcyjną, spółką z o.o.) lub spółką komandytowo – akcyjną odpowiadasz na  pytania 1-4 informacji.

Jeśli jesteś dużym przedsiębiorstwem i nie jesteś jednocześnie spółką kapitałową (spółką akcyjną, spółką z o.o.) lub spółką komandytowo – akcyjną odpowiadasz  tylko na pytanie 3, 4 i 5 informacji.

Jeśli jesteś dużym przedsiębiorstwem i  jesteś jednocześnie spółką kapitałową (spółką akcyjną, spółką z o.o.) lub spółką komandytowo – akcyjną odpowiadasz  na wszystkie pytania informacji.

Przepisy Rozporządzenia Komisji definiują mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa biorąc pod uwagę dwa kryteria: pułapy zatrudnienia i pułapy finansowe i tak:

  • Do kategorii mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw („MŚP”) zalicza się przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 milionów EUR a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów EUR.
  • W kategorii MŚP małe przedsiębiorstwo definiuje się jako przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 pracowników i którego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów EUR.
  • W kategorii MŚP mikroprzedsiębiorstwo definiuje się jako przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów EUR.

Dużym przedsiębiorstwem jest więc takie przedsiębiorstwo które nie kwalifikuje się, do żadnej z ww. kategorii.

Chciałabym również zwrócić uwagę, iż dla określenia liczby personelu i kwot finansowych wykorzystuje się  dane odnoszące się do ostatniego zatwierdzonego roku obrachunkowego i obliczane w skali rocznej. Uwzględnia się je od dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Jeżeli w dniu zamknięcia ksiąg, okaże się że przedsiębiorstwo przekroczyło pułapy zatrudnienia i pułapy finansowe lub spadło poniżej tych pułapów – uzyskanie lub utrata statusu średniego, małego lub mikroprzedsiębiorstwa następuje tylko wówczas gdy zjawisko to powtórzy się w ciągu dwóch kolejnych okresów obrachunkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *