Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Samodzielne poruszanie się po mieście lub podróżowanie na większe odległości może wydawać się wyzwaniem, gdy korzystasz z wózka inwalidzkiego. Jednak dzięki jasno określonym przepisom osoba na wózku inwalidzkim ma zagwarantowane prawa, które ułatwiają jej przemieszczanie się pieszo i różnymi środkami transportu – od komunikacji miejskiej, przez pociągi i samoloty, aż po własny samochód.
Mimo licznych ułatwień wciąż istnieją pewne zasady, które musisz znać i przestrzegać, aby poruszać się i podróżować bezpiecznie oraz zgodnie z prawem. W tym artykule znajdziesz kompleksowe informacje o przepisach dotyczących ruchu pieszego i transportu osób na wózkach inwalidzkich. Dowiesz się, jakie masz przywileje, jakie ograniczenia Cię obowiązują i jak możesz zadbać o swój komfort.
Początki poruszania się na wózku inwalidzkim mogą budzić wiele pytań, zwłaszcza jeśli chodzi o zasady ruchu drogowego. Czy jako użytkownik wózka jesteś traktowany jak pieszy, czy może jak kierowca? Sprawę tę jasno reguluje Prawo o ruchu drogowym, które mówi, że osoby na wózkach inwalidzkich – zarówno manualnych, jak i elektrycznych – podlegają takim samym przepisom jak piesi.
Oznacza to, że jako osoba na wózku inwalidzkim powinieneś:
Nie wszystkie chodniki są idealnie dostosowane do osób na wózkach. By poruszać się bezpiecznie:
Prawo pozwala korzystać z drogi dla rowerów tylko w wyjątkowych przypadkach:
Co ważne, jeśli osoba na wózku inwalidzkim znajdzie się na ścieżce rowerowej, nie musisz ustępować miejsca rowerzystom.
Chodnik to najlepsze i najbezpieczniejsze miejsce dla osoby na wózku, ale jeśli nie jest dostępny, prawo pozwala na jazdę poboczem lub jezdnią. W takim przypadku pamiętaj, by:
Podróżowanie autobusem lub tramwajem to dla wielu osób codzienność, ale jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim, możesz spotkać się z dodatkowymi wyzwaniami. Aby ułatwić Ci korzystanie z transportu miejskiego, pojazdy powinny być wyposażone w platformy wjazdowe i niskopodłogowe wejścia.
Obowiązkiem kierowcy autobusu lub tramwaju jest:
Aby zwrócić uwagę kierowcy, warto uniesieniem ręki dać sygnał, że chcesz wsiąść. Po wejściu do pojazdu powinieneś ustawić wózek w przeznaczonym dla Ciebie miejscu, najlepiej tyłem do kierunku jazdy. Jeśli stanowisko posiada pasy bezpieczeństwa, warto je zapiąć lub poprosić kierowcę o pomoc.
Co więcej, jeśli pasażerowie zajmują miejsce przeznaczone dla osób na wózku, mają obowiązek ustąpić i umożliwić Ci swobodne ustawienie się.
Sposób podróży osoby na wózku zależy od przewoźnika i typu pojazdu. Jeśli możesz samodzielnie lub z pomocą opiekuna wsiąść i wysiąść, nie musisz podejmować specjalnych przygotowań. W innym przypadku warto sprawdzić, które dworce oferują wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Najlepiej 7-14 dni przed wyjazdem zgłoś przewoźnikowi, że będziesz podróżować na wózku i ustal, czy:
📌 Pamiętaj
W autokarach podróż na wózku wiąże się z utrudnieniami, np. trudniejszym dostępem do toalety, a kierowca nie ma obowiązku pomagać w jej korzystaniu.
Podróżowanie pociągiem w Polsce staje się coraz łatwiejsze dla osób na wózkach inwalidzkich, zwłaszcza dzięki darmowej pomocy obsługi pociągu. Jako osoba na wózku inwalidzkim możesz liczyć na wsparcie w:
Aby skorzystać z tej pomocy, musisz zgłosić taką potrzebę co najmniej 2 dni przed podróżą. Możesz to zrobić online, telefonicznie lub przez infolinię przewoźnika.
Aby wszystko poszło sprawnie, przekaż:
Pamiętaj, że zgłoszenie wsparcia daje Ci większy komfort i pewność, że podróż odbędzie się bez stresu!
Podróżowanie samolotem jest w pełni dostępne dla osób poruszających się na wózku, a Rozporządzenie UE nr 1107/2006 gwarantuje Ci prawo do bezpłatnej pomocy na lotnisku i podczas lotu. Obsługa portu lotniczego powinna zapewnić wsparcie w takich sytuacjach jak:
Aby uniknąć problemów, zgłoś swoje potrzeby już podczas rezerwacji biletu. Obsługa lotniska może pomóc Ci już od momentu przyjazdu na parking – specjalne punkty przywoławcze ułatwią kontakt z personelem.
Jeśli nie jesteś w stanie wykonać samodzielnie takich czynności jak: założenie maski tlenowej, spożywanie posiłków, przyjmowanie leków, korzystanie z toalety, to konieczne będzie podróżowanie z opiekunem. Musi on mieć minimum 16 lat.
Jeśli korzystasz z wózka manualnego, zostanie on bezpłatnie przewieziony w luku bagażowym. W przypadku wózka elektrycznego będzie tak samo, tylko zgłoś wcześniej jego transport i podaj informacje o:
Przewóz obejmuje montaż, demontaż i pakowanie – wszystko bez dodatkowych opłat.
Jeśli jesteś osobą na wózku i korzystasz z własnego auta, masz możliwość skorzystania z pewnych ułatwień w ruchu drogowym, ale tylko pod warunkiem, że posiadasz kartę parkingową dla niepełnosprawnych.
Dzięki niej możesz:
Jednak pamiętaj, że nie jesteś zwolniony z ogólnych przepisów ruchu drogowego. Wciąż musisz przestrzegać:
Choć karta parkingowa daje Ci dodatkowe przywileje, warto zawsze zachować ostrożność i dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników dróg!
Bez względu na to, czy codziennie korzystasz z chodnika, ulicy, autobusu, planujesz długą podróż pociągiem czy chcesz polecieć samolotem, masz prawo do wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się. Współczesne przepisy zapewniają Ci dostęp do dedykowanych miejsc, darmowej pomocy obsługi oraz udogodnień, które niwelują bariery transportowe. Nawet prowadząc własny samochód, możesz korzystać z dodatkowych przywilejów, takich jak możliwość parkowania w miejscach dla osób z niepełnosprawnością czy niestosowanie się do wybranych znaków drogowych.
Aby podróż była naprawdę komfortowa, warto znać swoje prawa i korzystać z nich w pełni świadomie. Wczesne zgłoszenie potrzeby asysty na lotnisku czy dworcu, znajomość zasad przewozu wózka w samolocie, a także umiejętne korzystanie z przepisów drogowych to klucz do bezproblemowego poruszania się po każdej trasie. Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz, pamiętaj, że transport jest dla wszystkich, a Twoja mobilność nie powinna być ograniczona żadnymi barierami!