Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Cukrzyca może znacząco wpłynąć na zdrowie i ograniczyć codzienne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach prowadzi do poważnych powikłań, takich jak utrata wzroku, amputacje czy niewydolność nerek. Choć współczesne leczenie pozwala wielu diabetykom uniknąć tak dramatycznych skutków, to choroba nadal wiąże się z licznymi trudnościami.
Poniżej znajdziesz właściwą odpowiedź na pytanie, czy na cukrzycę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Sprawdź, na jaki stopień możesz liczyć oraz czy jest sens ubiegać się o orzeczenie, gdy zachorujesz na cukrzycę typu 1 lub cukrzycę typu 2.
Osoby z cukrzycą często muszą zmagać się z obniżoną odpornością, problemami z układem krążenia, zaburzeniami czucia, skokami poziomu cukru i koniecznością nieustannego monitorowania glikemii. Codzienna kontrola diety, przyjmowanie leków i insulinoterapia wymuszają stałą organizację i mogą utrudniać Twoje życie zawodowe oraz społeczne.
To wszystko sprawia, że diabetycy, zarówno z cukrzycą typu 1, jak i typu 2, mogą uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności. Jego stopień zależy od nasilenia choroby oraz jej wpływu na samodzielność i codzienne funkcjonowanie.
W przypadku dorosłych proces orzeczniczy uwzględnia stopień wpływu choroby na codzienne życie. Możesz uzyskać:
Niepełnosprawność najczęściej utożsamiana jest z trudnościami w poruszaniu się, brakiem słuchu, czy wzroku lub obniżoną sprawnością intelektualną. W przypadku cukrzycy jednak główny problem dotyczy narządów wewnętrznych, a konkretnie pracy trzustki, która nie produkuje odpowiednich ilości insuliny lub nie działa tak, jak powinna.
Z tego powodu osoby z cukrzycą mogą otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności, choć przyczyna ich ograniczeń zdrowotnych ma inne podłoże niż typowe schorzenia ruchowe czy neurologiczne. W dokumentacji medycznej cukrzyca klasyfikowana jest pod kodem 11-I, który odnosi się do zaburzeń gospodarki hormonalnej oraz enzymatycznej organizmu. To oznaczenie jest stosowane zarówno w przypadku cukrzycy typu 1, jak i cukrzycy typu 2.
Cukrzyca to choroba przewlekła, która wymaga od Ciebie stałego leczenia i monitorowania. Jako diabetyk masz dostęp do refundacji leków oraz podstawowego sprzętu medycznego, takiego jak glukometr, paski testowe czy igły, w ramach świadczeń NFZ. Jednak posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności daje Ci dodatkowe przywileje. Możesz liczyć na zwiększony limit sensorów, transmiterów i zestawów infuzyjnych. Ponadto orzeczenie może umożliwić Ci uzyskanie dofinansowania np. na zakup pompy insulinowej lub jej osprzętu, co znacznie ułatwia codzienne kontrolowanie choroby.
Jeśli uzyskasz orzeczenie o niepełnosprawności, oprócz udogodnień związanych z leczeniem możesz ubiegać się o różne formy wsparcia finansowego i ulg podatkowych. Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogą otrzymać:
Dzieci chorujące na cukrzycę wymagają stałej opieki ze strony rodziców, co często zmusza ich do rezygnacji z pracy zawodowej. Orzeczenie o niepełnosprawności pozwala opiekunowi na uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego, które rekompensuje utracone dochody. Aby otrzymać to wsparcie, dokument musi zawierać punkty 7 i 8 z dopiskiem „wymaga”, które oznaczają konieczność stałej opieki i współudziału w leczeniu.
Rodzice dzieci z orzeczeniem mogą również korzystać z ulg podatkowych, zasiłku pielęgnacyjnego oraz dofinansowania z PFRON na sprzęt medyczny i inne potrzeby związane z leczeniem.
Nie wszyscy chorzy na cukrzycę mogą liczyć na jednolitą i sprawiedliwą ocenę ich stanu zdrowia. System orzeczniczy budzi wątpliwości, ponieważ:
Wielu diabetyków odwleka złożenie wniosku o orzeczenie, licząc, że poradzą sobie samodzielnie. Niestety, gdy choroba postępuje, może być już za późno na uzyskanie wsparcia. Dlatego warto zadbać o ten dokument jak najwcześniej, by ułatwić sobie leczenie i codzienne funkcjonowanie.