Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub zatrudniasz ludzi z orzeczeniem, to kalkulator wynagrodzeń osób niepełnosprawnych jest narzędziem doskonałym dla Ciebie. Wylicza on elementy składające się na całkowity koszt zatrudnienia pracownika i kwotę dofinansowania do wynagrodzeń. Dotację może otrzymać przedsiębiorca, którego firma ma w zespole osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności i spełnia warunki określone przez PFRON.

Z tego artykułu dowiesz się, jak działa kalkulator wynagrodzeń osoby niepełnosprawnej i co trzeba wiedzieć, żeby móc z niego skorzystać. Przedstawię Ci również wymagania, konieczne do otrzymywania dopłaty do kosztów płacy.

Zatrudnianie niepełnosprawnych to nie tylko praca w warunkach chronionych

Zanim przejdziemy do kwestii wynagrodzeń osób niepełnosprawnych i dofinansowań, omówmy warunki zatrudniania pracowników z orzeczeniem. Schorzenia, z jakimi borykają się ludzie, są bardzo różnorodne. Wiele z nich uniemożliwia podjęcie pracy na etacie, inne ograniczają możliwość wyboru zawodu. Dla niektórych ludzi Zakład Pracy Chronionej jest jedyną szansą na pracę, a tym samym zarobek. Jest jednak dużo wyjątków. Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, choć posiadają orzeczenie, mogą żyć zwyczajnie. Również znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności nie wykluczają z życia zawodowego.

Niepełnosprawnych może zatrudnić każde przedsiębiorstwo. Warunkiem jest zapewnienie odpowiedniego dostosowania przestrzeni w firmie oraz wyposażenie miejsca pracy w niezbędne pomoce. Pracodawcy obawiają się tego zadania. Martwią się też o poziom efektywności pracy.

Dotacja na wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego i inne formy wsparcia PFRON dla przedsiębiorców

Nie każdy wie, że pracodawcom zatrudniającym ludzi z orzeczeniem przysługują dofinansowania do wynagrodzeń i na ułatwienie pełnienia obowiązków. Możesz uzyskać dotacje z PFRON-u do:

  • rehabilitacji zawodowej – szkoleń i kursów zwiększających kwalifikacje pracownika niepełnosprawnego,
  • adaptacji i wyposażenia stanowisk pracy,
  • zatrudnienia pracownika wspomagającego,
  • dodatkowych kosztów poniesionych przez pracodawcę prowadzącego zakład pracy chronionej.

Pokryje to część wydatków, które na początku zatrudnienia osoby z orzeczeniem mogą być wysokie. Później, przez cały czas trwania umowy, PFRON dofinansowuje koszty płacy osoby niepełnosprawnej.

Zatrudnianie osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności — o czym trzeba pamiętać?

To, że jakość pracy osób niepełnosprawnych jest wysoka, nie oznacza, że podlegają tym samym regułom. Poza zapewnieniem pracownikowi dostosowanego miejsca pracy musisz też uwzględnić warunki umowy zgodne z przepisami. Ważną kwestią jest określenie wymiaru etatu. Dla znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności dzień pracy został skrócony z 8 do 7 godzin. Dłuższy jest też urlop przysługujący osobom z orzeczeniem. Przy tym minimalne wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego ustalone jest na tę samą wysokość miesięczną.

Zdalna praca dla niepełnosprawnych – różnice przywilejów

W sytuacji, kiedy niepełnosprawność uniemożliwia podjęcie pracy w siedzibie firmy, nie jest się wykluczonym. Osobę niepełnosprawną, która nie ma jak dojechać lub dostosowanie jej miejsca pracy do potrzeb byłoby bardzo trudne, warto zatrudnić w formie zdalnej. Oczywiście, nie każde stanowisko na to pozwala, ale zwykle problem dotyczy osób niepełnosprawnych mogących spełniać się w zawodach związanych z pracą przy biurku.

Praca zdalna to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Koszt zatrudnienia osoby niepełnosprawnej jest wówczas taki sam – płacimy te same obowiązkowe składki i wynagrodzenie brutto. Ułatwieniem jest to, że przystosowanie miejsca pracy leży wtedy po stronie zatrudnionego. Nie trzeba mieć znacznego stopnia niepełnosprawności, aby skorzystać z tej opcji. Każdy może pełnić swoje obowiązki służbowe w formie zdalnej.

praca zdalna dla niepełnosprawnych
Praca zdalna dla niepełnosprawnych.

Ile zarabia osoba z orzeczeniem?

Ze względu na krótszy czas pracy osoby o orzeczonym umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności mają wyższą stawkę godzinową. Ale czy to oznacza, że wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego jest wyższe? Nie zawsze. Chociaż przy jednakowych zarobkach rzeczywiście godzina pracy niepełnosprawnego pracownika jest więcej warta, to jego pensja rzadziej jest zwiększana. Na szczęście nie dotyczy to każdego pracodawcy.

Sprawdzić, ile zarabiać będą osoby niepełnosprawne z określonym wynagrodzeniem brutto, można uzupełniając kalkulator dofinansowania PFRON o indywidualne dane.

Czy każdy pracodawca może wnioskować o dofinansowanie na pracownika?

Podpisanie umowy o pracę z człowiekiem o stwierdzonym stopniu niepełnosprawności nie wystarczy, żeby dostać dofinansowanie PFRON. Prowadzący działalność gospodarczą muszą też spełnić określone warunki. Wymagane jest:

  • niezaleganie z płaceniem składek na ZUS i PFRON (dyskwalifikujący jest dług powyżej 100 zł),
  • wypłacanie wynagrodzenia pracowników w terminie,
  • wykazanie efektu zachęty.

Dopłata przysługuje także Zakładom Pracy Chronionej. Dla większych przedsiębiorstw jest jeszcze jedna zasada. Zatrudnianie powyżej 25 osób powoduje, że trzeba osiągnąć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie przynajmniej 6%. Nie ma tu znaczenia, czy będą to pracownicy mający lekki, znaczny, czy umiarkowany stopień niepełnosprawności. Wszyscy traktowani są wobec tej zasady równo. Ważne jest, że wartość tę przelicza się na ilość etatów, a nie osób. Firmy mające wysoki wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych są ponadto zwolnione z wpłat na PFRON.

Dotacja na pracownika — pamiętaj o terminach!

Ubiegając się o dofinansowania, ważne jest, żeby dokonać dokładnego obliczenia zaliczki na podatek dochodowy i zadbać o potrącenie składki zgonie z przepisami. W odpowiednim czasie musisz też złożyć wniosek.

W przypadku dopłat do kosztów płacy, dokumenty trzeba dostarczyć do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą. Decyzję otrzymasz nie później niż po kolejnych 25 dniach.

Jak działa efekt zachęty?

Wspomnieliśmy, że dofinansowanie PFRON przysługuje tylko firmom, które zatrudniając osoby niepełnosprawne, spełniają też określone warunki. Jednym z nich jest efekt zachęty. Co zrobić, żeby go osiągnąć? Sposoby na to są dwa:

  1. metoda ilościowa oznacza, że zatrudnienie osoby niepełnosprawnej zwiększa liczebność pracowników w danym miesiącu, w stosunku do zatrudnienia z tego okresu w roku poprzednim
  2. metoda jakościowa — zatrudnienie osoby niepełnosprawnej na miejsce innego pracownika może odbyć się pod warunkiem, że rozwiązanie umowy nastąpiło:
  • z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu Pracy,
  • na mocy porozumienia stron,
  • za wypowiedzeniem przez pracownika,
  • z upływem terminu, na jaki została podpisana,
  • z powodu przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Głównym zadaniem efektu zachęty jest ochrona pracowników sprawnych.

Ile pracodawca dostaje za pracownika z grupą?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wysokość dofinansowania zależna jest od kilku czynników. Znaczenie ma wynagrodzenie brutto pracownika oraz rodzaj niepełnosprawności.

Omawiany Kalkulator dofinansowań jest narzędziem, które wykonuje obliczenia w oparciu o aktualne przepisy. Uwzględnia zatem wszystkie obowiązkowe składki odprowadzane od wypłaty i te finansowane przez pracodawcę. Dla przykładu: sprawdzenie minimalnej dopłaty jest bardzo proste. Wystarczy wpisać w kalkulatorze dofinansowań PFRON dane w tej konfiguracji:

  • minimalne wynagrodzenie,
  • wysokość składki wypadkowej (najniższą lub obowiązującą w Twojej firmie),
  • stopień lekki niepełnosprawności,
  • brak występowania schorzeń szczególnych.

Każda zmiana będzie powodować, że pojawią się nowe kwoty. Pracodawca, korzystający z kalkulatora dofinansowania PFRON może sprawdzić, ile pieniędzy otrzyma za pracownika niepełnosprawnego przy różnych założeniach.

Stopień niepełnosprawności a wysokość dofinansowania do wynagrodzeń

Znaczny stopień niepełnosprawności częściej wiąże się ze specjalnymi potrzebami, także w pracy. Wielu przedsiębiorców decyduje się mimo to powiększyć swoją działalność gospodarczą o pracownika niepełnosprawnego. Jego kompetencje i zaangażowanie są na poziomie podobnym do innych zatrudnionych. Czasem nawet niepełnosprawni starają się bardziej. Firma nie straci jakości, a zyska pieniądze z dofinansowań PFRON. Miesięczne dofinansowanie kosztów płacy przysługuje już w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do grupy z lekkim stopniem niepełnosprawności. Zatrudnienie pracownika o umiarkowanej niepełnosprawności wiąże się z przyznaniem wyższego dofinansowania. Najwięcej otrzymują pracodawcy podejmujący się zatrudniania osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i ze stwierdzonym schorzeniem specjalnym. O występowaniu choroby z tej grupy dowiemy się z symbolu przyczyny niepełnosprawności wpisanego w dokumentach.

Schorzenia specjalne – jaki mają kod niepełnosprawności?

Z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej mogą wiązać się utrudnienia. Mając to na uwadze, PFRON przyznaje wyższe dofinansowania. Dotacja jest wyższa, jeśli u pracownika występuje schorzenie specjalne. Do takich zaliczamy:

  • całościowe zaburzenia rozwojowe (Kod: 12-C),
  • chorobę psychiczną (02-P),
  • upośledzenie umysłowe (01-U),
  • epilepsję (06-E),
  • zaburzenia wzroku w stopniu znacznym i umiarkowanym (04-O).

Kwota miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników dla jednego pracodawcy zależy od ilości zatrudnionych osób niepełnosprawnych oraz chorób, z jakimi się zmagają. Trzeba jednak pamiętać, że ludzie z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą pracować niemal wszędzie, bez szczególnego wsparcia. Osoby o orzeczonym znacznym, a czasem już umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą potrzebować wsparcia pracodawcy. Pracownik, u którego orzeczono chorobę psychiczną lub całościowe zaburzenia rozwojowe, nie jest jednak gorszy. Potrafi osiągać takie wyniki jak wszyscy.

Wynagrodzenie pracownika a wysokość dofinansowania – czy to się opłaca?

Dofinansowanie wynagrodzeń PFRON wspiera przedsiębiorców w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ale nie pokrywa wszystkich kosztów płacy. Każdemu pracownikowi należy zapłacić za pracę zgodnie z zasadami określonymi w umowie i stosownie do wymiaru etatu. Nie ma znaczenia posiadanie orzeczenia lub jego brak.

Na rzeczywisty koszt zatrudnienia pracownika zawsze składają się:

  • pensja netto – po odliczeniu wpłat na PFRON i ZUS,
  • składka na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne – częściowo wliczona w wynagrodzenie brutto, a częściowo opłacana przez pracodawcę,
  • zaliczka na podatek dochodowy,
  • składka na PPK (opcjonalnie, jeśli pracownik przystąpi do programu),
  • ubezpieczenie wypadkowe,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Solidarnościowy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jeśli więc otrzymamy miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, to zmniejszenie kosztów płacy będzie pewne. Bez znaczenia jest, czy zatrudniamy ludzi o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, czy innym. Firma będzie miała z tego tytułu korzyści.

Wynagrodzenie pracownika to nie wszystkie koszty pracodawcy

Biorąc pod uwagę wszystkie składki, jakie opłaca firma od wynagrodzenia pracownika, to wpływy na konto są niewielkie. Zatrudniany chce wiedzieć przede wszystkim, ile pieniędzy co miesiąc otrzyma. Przedsiębiorca natomiast musi doliczyć wiele opłat. Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego nie jest wyjątkiem. Kwota miesięcznego dofinansowania jest zatem atrakcyjną zachętą do podejmowania współpracy z ludźmi posiadającymi orzeczenie. Chcesz sprawdzić, ile dotacji otrzymasz za zatrudnienie osoby niepełnosprawnej?

Wypróbuj dostępny na stronie https://mywspieramy.org kalkulator dofinansowania wynagrodzeń PFRON. To prosta w obsłudze aplikacja, która wykona dla Ciebie skomplikowane obliczenia.

kalkulator wynagrodzeń osoby niepełnosprawnej
Kalkulator wynagrodzeń osoby niepełnosprawnej.

Kalkulator zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego — kto może skorzystać?

Nasz kalkulator dofinansowań służy nie tylko pracodawcom, którzy chcą wiedzieć, jaka będzie kwota miesięcznego dofinansowania do wypłat pracownika niepełnosprawnego. Po uzupełnieniu danych, w tym stopnia niepełnosprawności, otrzymasz informacje, takie jak:

  • wysokość wynagrodzenia netto,
  • łączne koszty płacy pracownika,
  • kwota dofinansowania,
  • koszt zatrudnienia pracownika po uwzględnieniu dotacji.

Możesz też sprawdzić, wysokość dofinansowania w zależności od tego, jaki jest stopień niepełnosprawności pracownika. Wskazane wielkości będą interesować nie tylko pracodawców, ale też osoby szukające pracy. Zobacz stosunek wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych do kosztów płacy, dzięki intuicyjnej aplikacji.

Praca dla osób niepełnosprawnych — nie tylko z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności — z Agencją My Wspieramy

Wbrew panującemu wciąż przekonaniu, niepełnosprawni są tak samo wartościowymi pracownikami, jak ci bez orzeczenia. Naszą misją jest udowodnienie, że zatrudnienia osoby niepełnosprawnej nie trzeba się bać.

Agencja pracy My Wspieramy łączy pracodawców z pracownikami niepełnosprawnymi. Zapewniamy niezbędną pomoc w rozwoju umiejętności i zwiększeniu szans na zarobek. Na współpracy z nami zyskają też pracodawcy. Nie tylko otrzymają profesjonalnie wykonane zlecenie. Podpowiemy również, jak przygotować firmę dla osoby niepełnosprawnej, pomożemy z formalnościami i ustalimy najkorzystniejsze warunki optymalizacji PFRON.


Dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych oraz rozliczenia z PFRON.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *