Ubieganie się o dofinansowanie wynagrodzeń rozpoczyna się od poprawnie uzupełnionego wniosku. Pracodawca osób z orzeczeniem musi znać dokładną procedurę, aby poprawnie złożyć w PFRON wniosek o dofinansowanie. Zadanie to często wydaje się przedsiębiorcom zbyt zawiłe i skomplikowane. Wszelkie dodatkowe porady związane z procedowaniem do Funduszu są cenne i oczekiwane.

Poniższy artykuł opowiada, jak wygląda procedura składania wniosku o dofinansowanie PFRON do wynagrodzeń. Dowiesz się z niego: jak poprawnie uzupełnić i złożyć wniosek Wn-D? Jakie załączniki dołączyć do swojego wniosku? W jakim terminie i jakie dokumenty musisz wysłać w celu rejestracji w ewidencji PFRON?

Wniosek o dofinansowanie PFRON – rejestracja pracodawcy

Ubieganie się o dofinansowanie rozpocznij od rejestracji w ewidencji PFRON. Na formularzu Wn-D w sekcji A, czyli dane o dokumencie zaznaczasz, że jest to wniosek rejestracyjny.

Na tym etapie wybierasz także przyszłą formę składania wniosków do Funduszu. Może być to wersja papierowa lub elektroniczna. W drugim przypadku będziesz korzystać ze systemu SODiR.

Rejestracji dokonujesz w biurze PFRON w Warszawie. Możesz zrobić to osobiście. Możesz również wysłać dokumenty rejestracyjne za pośrednictwem poczty.

Dokumenty rejestracyjne pracodawcy osób z orzeczeniem, to:

  1. wniosek Wn-D, czyli wniosek o dofinansowanie rejestracyjny,
  2. informacja INF-D-P – czyli informacje o wynagrodzeniach, zatrudnieniu, stopniach i rodzajach niepełnosprawności,
  3. druki: INF-O-PP lub INF-O-PR, jeżeli pracujesz w rolnictwie, lub rybołówstwie – jest to formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie,
  4. skrót i pełna nazwa firmy oraz numery NIP i REGON – kserokopia,
  5. oświadczenie o nieotrzymywaniu środków z pomocy publicznej – formularz do pobrania znajdziesz na stronie PFRON,
  6. jeżeli nie działasz w sektorze rolniczym lub rybołówstwie bądź też nie jesteś mikroprzedsiębiorcą, składasz sprawozdanie finansowe Twojej firmy z ostatnich trzech lat,
  7. pełnomocnictwo – ten formularz również znajdziesz na stronie PFRON.

Jak wypełniać wniosek o dofinansowanie PFRON? Dane o dokumencie

W pierwszej części wniosku, w sekcji A, określasz dane o dokumencie. Musisz zaznaczyć, czy jest to:

  • wniosek rejestracyjny,
  • wniosek o dofinansowanie,
  • czy wniosek korygujący.

PFRON wniosek – dane pracodawcy

W drugiej części – sekcja B – to dane ewidencyjne pracodawcy. Zamieszczasz takie dane, jak:

  1. numer ewidencyjny – podajesz go tylko wtedy gdy już go posiadasz. We wniosku rejestracyjnym nie wpisujesz numeru, otrzymasz go pocztą. Jest to najczęściej 9 cyfr.
  2. NIP.
  3. REGON.
  4. pełna nazwa firmy.
  5. forma prawna pracodawcy (jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo niepowiązane ze Skarbem Państwa, wpisujesz kod 2).
  6. kod formy prawnej szczególnej – (prowadząc działalność, jako osoba fizyczna wpisujesz kod 099). Słownik wszystkich kodów dostępny jest na stronie internetowej PFRON.
  7. forma własności. Wybierasz odpowiednio: 1 – Skarb Państwa, 2 – państwowa osoba prawna, 3 – jednostka samorządu terytorialnego, 4 – krajowa osoba fizyczna, 5 – pozostałe krajowe jednostki prywatne, 6 – osoba zagraniczna.
  8. wielkość przedsiębiorstwa zależy od ilości zatrudnianych pracowników oraz obrotów rocznych firmy. Wybierasz: 0 – mikroprzedsiębiorca, 1 – przedsiębiorca mały, 2 – przedsiębiorca średni, 3 – inny przedsiębiorca, 4 – pracodawca niebędący przedsiębiorcą.
  9. pełne siedmiocyfrowe oznaczenie gminy, w której masz zarejestrowaną siedzibę firmy lub miejsce zamieszkania. Identyfikatory i nazwy jednostek podziału terytorialnego kraju znajdziesz w witrynie PFRON lub GUS.
  10. PKD, czyli numer Polskiej Klasyfikacji działalności.
Zdjęcie w artykule PFRON dofinansowanie do komputera przedstawia dłoń osoby liczącą na kalkulatorze. Obok leżą dokumenty

Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON – część właściwa

Trzecia część wniosku – sekcja C – dotyczy bezpośrednio dofinansowania do wynagrodzeń. W tym miejscu należy wpisać takie dane jak:

  • Okres sprawozdawczy za miesiąc i rok, za który sporządzasz wniosek Wn-D.
  • Kwotę dofinansowania – musi wynikać ona z dołączonych załączników INF-D-P i należy podać łączną kwotę. Jeżeli wniosek uzupełniasz elektronicznie, to system sam uzupełni kwotę po dodaniu załączników.
  • Liczba załączników INF-D-P oznaczająca jednocześnie liczbę pracowników z niepełnosprawnością, za których ubiegasz się o dofinansowanie.
  • Rachunek bankowy, na który będziesz otrzymywać dofinansowanie PFRON.

Wniosek PFRON – dane dodatkowe pracodawcy

Ostatnia część wniosku — sekcja D — to dane dodatkowe o pracodawcy. Tu wpisujesz takie dane, jak:

  • adres,
  • adres do korespondencji i dane pełnomocnika,
  • status pracodawcy (jeżeli status ZPCHR posiadałeś tylko przez część miesiąca, to zaznaczasz dwa pola),
  • liczba nowozatrudnionych osób niepełnosprawnych w okresie sprawozdawczym w przeliczeniu na etaty,
  • informacja o stanach zatrudnienia.

PFRON dokumenty pracodawcy

Ubiegając się o miesięczne dofinansowanie PFRON oprócz formularza Wn-D będziesz co miesiąc składać informacje o wynagrodzeniach, zatrudnieniu, stopniu i rodzajach niepełnosprawności INF-D-P.

Dla każdego pracownika musisz wypełnić osobny formularz oraz w zależności od rodzaju działalności:  INF-O-PP lub INF-O-PR, jeżeli prowadzisz działalność w sektorze rolniczym, lub rybołówstwie.

Jak wypełnić do PFRON wniosek o dofinansowanie — załączniki 

Do wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń Wn-D musisz dołączyć dwa załączniki. Pierwszy druk INF-D-P i drugi druk INF-O-PP, ewentualnie INF-O-PR.

Wypełniając INF-D-P pamiętaj:

  • Nie wpisujesz numeru dowodu ani NIP – sekcja A.
  • Okres wypłaty może być taki sam co okres sprawozdawczy – sekcja B pozycja 18.
  • Wpisujesz kolejne numery pracowników niepełnosprawnych, jakich zatrudniasz i ubiegasz się o dofinansowanie ich wynagrodzeń – pozycja 20.
  • Dla firm niebędących Fundacją lub Stowarzyszeniem dofinansowanie stanowi pomoc publiczną — sekcja C.
  • Powinieneś wykazać efekt zachęty.
  • Pomoc de minimis zaznaczasz, gdy otrzymujesz środki z urzędu pracy.
  • Wpisujesz kwotę w przeliczeniu na etaty lub w przeliczeniu od daty zatrudnienia – pole 51.

Wypełniając drugi załącznik INF-O-PP lub INF-O-PR pamiętaj, by Wpisać kwotę pomocy finansowej, jaką otrzymałeś w danym roku. Nie uwzględniasz przy tym dofinansowania PFRON. Wpisujesz kwotę w przeliczeniu na EURO.

PFRON wnioski online

Wybierając elektroniczną wersję składania wniosku o dofinansowanie będziesz korzystać z systemu SODiR. Jest to System Obsługi Dofinansowań i Refundacji. Aby zalogować się po raz pierwszy, musisz mieć login i hasło. Otrzymasz je z Funduszu pocztą, gdy już będziesz zarejestrowany w ewidencji PFRON. Następnie zmieniasz hasło. Wymusi to sam system.

Kolejny krok to wygenerowanie certyfikatu z podpisem. Jeśli go pobierzesz, zapisze się na tym samym urządzeniu i tylko na nim będzie działać. Dokumenty w systemie wypełnisz i wyślesz tylko przy użyciu certyfikatu. Wszelkie instrukcje, jak wygenerować certyfikat znajdziesz na stronie PFRON.

Korzystając ze systemu SODiR masz do wyboru dwie możliwości uzupełniania comiesięcznego wniosku. Pierwsza i znacznie krótsza to skopiowanie formularzu z poprzedniego miesiąca i edycja danych. Część z nich pozostaje bez zmian i nie trzeba ich za każdym razem ponownie wypełniać. Aktualizujesz dane dotyczące ilości zatrudnionych osób niepełnosprawnych i kwoty dofinansowania. Druga metoda to uzupełnianie formularza w całości od początku. Z listy zakładek wybierasz dokumenty i nowy dokument. Otworzy się gotowy formularz Wn-D.

pfron wniosek o dofinansowanie online
PFRON wniosek o dofinansowanie online.

PFRON wnioski – kiedy złożyć?

Wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami składasz do 25 dnia miesiąca następnego po miesiącu, którego ten wniosek dotyczy. Zanim jednak złożysz wniosek, musisz wypłacić wynagrodzenie pracownikowi niepełnosprawnemu.

W przypadku, kiedy termin składania wniosku wypada w dzień ustawowo wolny, to za ostateczny termin uważa się najbliższy dzień powszedni. Sobota jest uznana za dzień wolny od pracy, więc wniosek możesz w takim przypadku złożyć do najbliższego poniedziałku.

Przykład:
Jeżeli wypłaciłeś wynagrodzenie pracownikowi z orzeczeniem w lutym, to wniosek o dofinansowanie PFRON możesz złożyć do 25 marca.

Nie złożyłeś wniosku w porę? Złóż do PFRON wniosek o dofinansowanie i przywrócenie terminu

Jak już wspomnieliśmy PFRON wniosek o dofinansowanie Wn-D możesz złożyć do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypłaciłeś osobie niepełnosprawnej wynagrodzenie. Może zdarzyć się tak, że nie uda Ci się złożyć wniosku Wn-D w określonym terminie. Masz możliwość jego przywrócenia.

W tym celu musisz złożyć odpowiedni wniosek w ciągu 7 dni. Dodatkowo musisz przedstawić przyczynę opóźnienia i udowodnić, że nie ponosisz winy za uchybienie terminu. Składasz wtedy również wniosek Wn-D wraz z załącznikami.

Formularz wniosku o przywrócenie terminu znajdziesz na stronie internetowej PFRON. Składasz go do właściwego oddziału terytorialnego PFRON wraz z dokumentami o miesięczne dofinansowanie lub elektronicznie w systemie SODiR.

Podsumowanie

Pracodawco, chcesz zoptymalizować koszty PFRON i uzyskać dofinansowanie, zapamiętaj! Wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z orzeczeniem możesz otrzymać w biurze PFRON lub w jego Oddziałach Terenowych. Jest on również dostępny na stronie internetowej Funduszu. Znajdziesz go w zakładce pracodawcy, dofinansowania wynagrodzeń oraz formularze. Formularz wniosku Wn-D oraz pozostałe załączniki złożysz również elektronicznie w systemie SODiR. Najpierw jednak musisz zarejestrować się jako pracodawca w ewidencji PFRON. Robisz to osobiście lub dokumenty wysyłasz pocztą do biura PFRON w Warszawie.

Ubiegając się o dofinansowanie do wynagrodzeń każdego miesiąca wysyłasz: wniosek Wn-D, informacje INF-D-P, oraz w zależności od rodzaju działalności INF-O-PP lub INF-O-PR, jeśli działasz w sektorze rolniczym, lub rybołówstwie.

Dokumenty składasz do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy wniosek. W przypadku, gdy nie uda ci się złożyć dokumentów w określonym czasie, możesz wystąpić z kolejnym wnioskiem o przywrócenie terminu. Pamiętaj, że musisz podać powód takiego stanu rzeczy i udowodnić, że nie ponosisz za to winy.

Wypełnienie wniosku, zwłaszcza w początkowym etapie, może wydać się zawiłe i skomplikowane. Możesz uzyskać wsparcie w postaci szkolenia, które przeprowadza pracownik PFRON. Daje to gwarancje poprawnie wypełnionego wniosku. Dodatkowo nauczysz się, jak robić to w kolejnych miesiącach.


Proces rejestracji w SODiR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *