Obrazek wyróżniający do artykułu - zwolnienie lekarskie wstecz. Na zdjęciu widoczny jest uśmiechnięty lekarz z siwą brodą, ubrany w biały fartuch i z stetoskopem na szyi, siedzący za biurkiem w jasnym, nowoczesnym gabinecie lekarskim. Przed nim, po drugiej stronie biurka, siedzi kobieta, której twarzy nie widać, trzymająca w ręku test ciążowy. Na biurku znajdują się także zdjęcia ultrasonograficzne oraz kolorowy model DNA. Całość sugeruje scenę z gabinetu ginekologicznego, gdzie kobieta otrzymuje pozytywną informację o ciąży.

Radzimy, jak dostać zwolnienie lekarskie wstecz, by nie mieć problemów w pracy

Jak działa zwolnienie lekarskie wstecz, powinien wiedzieć każdy zatrudniony, także Ty. Ten ważny dokument potwierdza, że w danym okresie nie mogłeś pracować z powodu choroby lub urazu. Jest to szczególnie istotne dla pracowników niepełnosprawnych, gdyż to właśnie oni mogą być narażeni na nagłe nasilenie objawów chorobowych lub nagłe pogorszenie samopoczucia. Jednak z zasadami wystawiania L4 wstecz powinieneś być zaznajomiony niezależnie czy masz orzeczenie, czy go nie masz.

Chcemy, żebyś zrozumiał, jak to wszystko działa. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się: na ile dni wstecz możesz otrzymać zwolnienie, jak to wygląda w przypadku zwolnienia od psychiatry czy wydanego na podstawie teleporady. Sprawdź podstawowe informacje i bądź na bieżąco!

Kto może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

Jeśli czujesz się źle i nie możesz iść do lekarza w dniu, gdy zaczęły się Twoje problemy zdrowotne, to ratunkiem dla Ciebie stanie się zwolnienie lekarskie wydane z datą wsteczną. Możesz je uzyskać od:

  • swojego lekarza rodzinnego,
  • dentysty,
  • lekarza ginekologa,
  • innego specjalisty, w tym również lekarza psychiatry. 

Otrzymasz tego typu dokument na ogólnych zasadach obejmujący maksymalnie do 3 dni wstecz.

Co dość istotne, od 2018 roku tzw. L4  wystawiane są tylko w formie elektronicznej. To ułatwienie dla chorych, ponieważ nie muszą oni osobiście dostarczyć zaświadczenia do firmy.

Zdjęcie w artykule - zwolnienie lekarskie wstecz. Na zdjęciu widoczny jest uśmiechnięty lekarz w niebieskim uniformie medycznym, z stetoskopem zawieszonym na szyi, stojący w jasnym gabinecie lekarskim. Lekarz podaje rękę kobiecie stojącej naprzeciwko niego. Kobieta ma ciemne włosy i jest ubrana w jasny sweter. Scena sugeruje pozytywne zakończenie wizyty lekarskiej, z przyjaznym gestem uścisku dłoni na pożegnanie.

Ile dni może obejmować zwolnienie lekarskie wstecz?

Nie ma ograniczenia co do długości zwolnienia wydanego z datą wsteczną. Może to być kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni. To zależy od Twojego stanu zdrowia. L4 wstecz obejmuje:

  • maksymalnie 3 dni przed wizytą, jeśli w tym czasie nie chodziłeś do pracy,
  • oraz przewidywany okres powrotu do pełni sił i Twojej gotowości do pełnienia obowiązków służbowych.

Jak liczyć dni zwolnienia lekarskiego wstecz?

Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną obejmuje 3 dni kalendarzowe. To oznacza, że wliczasz w nie również weekendy. Zatem jeśli źle się czujesz, umów się na wizytę u lekarza w ciągu dwóch dni od ostatniej obecności w miejscu pracy.

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem, masz pierwszeństwo w kolejce, pamiętaj o tym.

L4 wstecz wystawione przez psychiatrę

Zwolnienie lekarskie wstecz według ogólnych zasad obowiązuje do 3 dni wstecz, ale jest pewien wyjątek. Lekarze psychiatrzy mają w tym zakresie więcej swobody. Jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności wynikające z choroby psychicznej, ma to dla ciebie szczególne znaczenie. Twój lekarz psychiatra może wystawić Ci zwolnienie na więcej niż 3 dni wstecz. Reguła ta dotyczy wszystkich chorych, nie tylko osób z orzeczeniem.

Tak więc dostaniesz zwolnienie lekarskie wstecz od psychiatry, jeżeli uzna on, że w okresie nieobecności w pracy posiadałeś zaburzenia psychiczne, które utrudniały Ci zdolność do podejmowania decyzji i funkcjonowanie w miejscu pracy. Automatycznie Twoja absencja będzie usprawiedliwiona.

Na ile dni wstecz można wystawić zwolnienie wstecz kobietom w ciąży?

Początkowy okres ciąży może być trudny dla każdej kobiety.  Możesz odczuwać różne objawy, które utrudniają sprawne wykonywanie pracy. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, ginekolog czy lekarz rodzinny może wystawić Ci L4, jednak tylko do 3 dni wstecz. Te same ogólne zasady obowiązują kobiety w ciąży, jak i pozostałych chorych.

Czy mogę dostać zwolnienie lekarskie wstecz na prywatnej wizycie?

Możesz otrzymać zwolnienie lekarskie wydane z datą wsteczną od specjalisty, bez względu na to, czy jest to wizyta na NFZ, czy prywatna. Obowiązują w tym względzie te same zasady. Lekarz, który wypisuje Ci L4 musi jednak mieć podpisaną umowę z ZUS.

Prawo zezwalające na udzielanie zwolnień przez lekarzy NFZ i w ramach prywatnej praktyki może być istotnym ułatwieniem dla osób przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Długie kolejki czekających na wizytę u specjalisty z NFZ sprawiają, że nie możesz na bieżąco skorzystać z konsultacji i otrzymać stosownego zwolnienia w chwili, gdy zachorujesz. Skorzystanie z prywatnej praktyki medycznej może przyspieszyć możliwość wizyty lekarskiej, na której otrzymasz stosowne zwolnienie L4.

Czy otrzymanie zwolnienia lekarskie wstecz możliwe jest w ramach teleporady?

W swoim życiu zapewne napotkałeś przeróżne sytuacje zdrowotne. Czasami dopada Cię nagła choroba zwalająca z nóg. Nie masz na nic siły. Jeśli tak źle się czujesz lub podejrzewasz, że możesz mieć chorobę zakaźną, umów się na teleporadę. W rozmowie telefonicznej lekarz oceni, czy rzeczywiście aktualnie nie możesz i nie mogłeś wykonywać obowiązków w pracy w określonym czasie wstecz. Na podstawie wywiadu z Tobą postawi diagnozę i jednocześnie może wystawić Ci e-zwolnienie z datą wsteczną.

W tej formie konsultacji medycznej obowiązują te same zasady jak w przypadku standardowej wizyty u specjalisty medycyny. W związku z tym otrzymasz L4 na maksymalnie 3 dni przed konsultacją online z lekarzem.

Krótko o tym, jak dostać zwolnienie lekarskie wstecz

Każdy pracownik podlegający ubezpieczeniu społecznym może otrzymać zwolnienie lekarskie wstecz na zasadach określonych w ustawie i rozporządzeniach. L4 z datą wsteczną może okazać się niezmiernie pomocnym rozwiązaniem, gdy kolejki do lekarza nie pozwalają Ci na konsultacje w tym samym dniu, w którym Twój stan zdrowia się pogorszył i nie mogłeś być obecny w pracy.

W ramach konsultacji, gdy lekarz poweźmie informacje o Twoim stanie zdrowia i sytuacji z poprzednich dni może wypisać Ci zaświadczenie L4 maksymalnie do 3 dni wstecz. Wyjątkiem od tej reguły są zwolnienia lekarskie z datą wsteczną udzielane przez lekarzy psychiatrów. W tej sytuacji możesz usprawiedliwić swoją nieobecność pracy zgodnie ze swoim stanem psychicznym i opinią lekarza, na okres dłuższy niż 3 dni wstecz.

By dostać zwolnienie lekarskie wstecz, udaj się do lekarza pracującego w przychodni NFZ lub praktykującego prywatnie.


Zwolnienie lekarskie wstecz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *